Wypadek na przejeździe kolejowy pod Zbąszyniem

08.01.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #policja   #wypadek   #pociąg   #przejazd kolejowy   #zbąszyń   

We wtorek, 7 stycznia 2020r., w samo południe, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu przyjął elektryzujące zgłoszenie o wypadku na przejeździe kolejowym w okolicach Zbąszynia.

 

Do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowym na którym krzyżuję się droga wojewódzka numer 302 Nowy Tomyśl – Zbąszyń, z linią kolejową Warszawa Berlin. 

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą na której przewożona była koparka, wjechał na przejazd wprost pod nadjeżdżający pociąg intercity relacji Berlin - Warszawa. Uderzenie lokomotywy w naczepę spowodowało jej odrzucenie na pobocze drogi, natomiast skład pociągu zatrzymał się po przejechaniu około 400 metrów. Siła uderzenia spowodowała zniszczenia naczepy niskopodwoziowej, z której spadła przewożona koparka, elektrowóz uległ częściowemu wykolejeniu. 

Działania straży pożarnej i służb ratowniczych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w pojeździe, odłączeniu napięcia w trakcji elektrycznej, sprawdzeniu całego składu pociągu pod kątem obecności osób poszkodowanych, udzieleniu rannym kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuowaniu pasażerów z pociągu i pomoc przy przesiadce do podstawionych autobusów. 

W wyniku zderzenia uszkodzona została naczepa z przewożoną koparką, przód elektrowozu, infrastruktura kolejowa w obrębie przejazdu kolejowego, trakcja elektryczna i podkłady kolejowe na odcinku około 400 metrów. 

W następstwie wypadku obrażenia doznali dwaj maszyniści pociągu oraz dwóch podróżnych. Po udzieleniu pomocy medycznej cztery osoby zostały przetransportowane do szpitala w Nowym Tomyślu. Łącznie pociągiem podróżowało 158 osób, w tym 6 osób personelu pociągu. 

W działaniach ratowniczych udział wzięło 9 zastępów straży pożarnej, 37 strażaków z JRG Nowy Tomyśl, OSP Zbąszyń, OSP Chrośnica i OSP Łomnica, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, Kolejowa Służba Ratownicza i pracownicy PKP. 

W miejscu zdarzenia ruch kołowy i kolejowy został całkowicie wstrzymany, został zorganizowany objazd. Po około dwóch godzinach działań przywrócono ruch kolejowy jednym torem. Ostatni zastęp straży pożarnej opuścił miejsce zdarzenia po 9 godzinach działań. 

Słowa podziękowania należą się Burmistrzowi Zbąszynia za okazaną pomoc w zakresie podstawienia autobusów zastępczych na czas prowadzonych działań ratowniczych oraz ciepłych napojów. 

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu – st. kpt. Marek Kołdyk.


To może Cię także zainteresować:
Kolejny pożar w Starym Tomyślu
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zbąszyniu
Nowotomyscy policjanci odzyskali skradziony samochód

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPPSP w Nowym Tomyślu / Opracowanie i zdjęcia: asp. sztab. Andrzej Łaciński

Komentarze