Uroczystość patriotyczna z okazji II Rowerowego Rajdu Katyńskiego

14.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#rower   #rajd   #szkoła   #nowy tomyśl   

W środę 12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu odbyła się uroczystość patriotyczna wieńcząca II ROWEROWY RAJD KATYŃSKI i upamiętniająca 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. Patronat nad projektem objął Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie PARAFIADA oraz Urząd Miejski w Nowym Tomyślu. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Nowym Tomyślu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu. Wśród wielu znamienitych gości obecnych na uroczystości nie mogło zabraknąć pana Romana Świetlika oraz pani Anny Bererzańskiej – wnuków nowotomyskiego patrioty podpułkownika Franciszka Rosta. Dąb pamięci ku czci podpułkownika Franciszka Rosta oraz ponad dwudziestu tysięcy polskich oficerów i jeńców zamordowanych przez Rosjan wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Miednoje, posadzono w kwietniu 2010 roku na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu. Tegoroczna uroczystość była okazją, aby przypomnieć to wydarzenie, tak ważne dla historii miasta i szkoły.

 

Franciszek Rost (1890-1940) był lekarzem-chirurgiem, ordynatorem nowotomyskiego szpitala, uczestnikiem I wojny światowej, powstańcem wielkopolskim. Działał w polskich organizacjach niepodległościowych, uczestniczył w mediacjach dotyczących wyzwolenia w 1919 roku pobliskiego Wolsztyna. We wrześniu 1939 roku trafił na front, aby wziąć udział w kampanii wrześniowej. W bliżej nieznanych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli i został zamordowany strzałem w tył głowy w kwietniu 1940 roku w Katyniu.

Przed siedmiu laty nowotomyska „dwójka” zainspirowana przez miejscowego historyka dr. Zdzisława Kościańskiego przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Katyń… ocalić od zapomnienia, której patronował ówczesny prezydent RP. Celem projektu było przypomnienie tragicznych wydarzeń wojennych i uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej poprzez przekazanie młodemu pokoleniu prawdy, o której nie można było oficjalnie mówić przez wiele lat. Prawda o zbrodni katyńskiej oficjalnie wybrzmiała wśród Polaków dopiero po 1989 roku. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Tomyślu szczególnie upamiętniła postać podpułkownika Franciszka Rosta, który mieszkał w budynku położonym nieopodal.

W czasie tegorocznej uroczystości najstarsi uczniowie przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Przedstawiciele samorządu szkolnego oraz harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą pamiątkową. Nadrzędnym celem uroczystości było, jak podkreślił w swoim przemówieniu dyrektor szkoły Marek Polcyn, przekazanie młodemu pokoleniu, że historia jest żywą tkanką budującą szkielet każdego państwa, a kraj, który nie pamięta o swojej przeszłości nie ma przed sobą przyszłości.

 

To może Cię także zainteresować:
Ślizgi i niebezpieczny poranek na nowotomyskich drogach
Uderzył w drzewo na niebezpiecznym zakręcie
W Wąsowie promowano prewencje społeczną

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: nowytomysl.pl / Materiał: Monika Maciołek | foto: nowytomysl.pl

Komentarze