Uczcili pamięć pomordowanych

05.02.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#pamięć   #historia   #nowy tomyśl   

W niedzielę, 27 stycznia na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu przy mogile pomordowanych nowotomyślan upamiętniono tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w mieście w trakcie jego wyzwalania. W 1945 roku Armia Radziecka wyparła z miasta hitlerowskich okupantów. Szczególnie tragiczną datą okresu II wojny światowej dla mieszkańców Nowego Tomyśla jest 26 stycznia 1945 r. To właśnie w tym dniu w budynku szkolnym przy placu Chopina zamordowano ośmiu niewinnych zakładników. 27 stycznia 1945 r.Nowy Tomyśl został zajęty przez wojska radzieckie.

 

Na cmentarzu oddano hołd bestialsko zamordowanym mieszkańcom przez hitlerowskich okupantów oraz okazano należytą cześć i pamięć wszystkim imiennym i bezimiennym żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o wyzwolenie ziemi nowotomyskiej. W uroczystości udział wzięły delegacje powiatowych i gminnych władz samorządowych, partii politycznych, organizacji społecznych oraz szkół i przedszkoli. Przy grobie wartę honorową zaciągnęli harcerze. Władze samorządowe powiatu nowotomyskiego reprezentowali: wicestarosta nowotomyski – Marcin Brambor oraz przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Renata Gruszka.


To może Cię także zainteresować:
Chciał oczyścić komin metodą wypalania
Bohaterska postawa nastolatek z Nowego Tomyśla
Wspólne działania poświęcone osobom bezdomnym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiatnowotomyski.pl / Krystian Dybek | foto: powiatnowotomyski.pl

Komentarze