Tragiczny pożar w centrum Nowego Tomyśla

15.02.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #osp   #pożar   #ogień   #tragedia   #nowy tomyśl   

W dniu 15 lutego 2021 r. o godzinie 5:47 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o pożarze kamienicy w Nowym Tomyślu przy ul. Mickiewicza. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano dziewczynę w otwartym oknie na drugim piętrze, która stała w kłębach dymu wydobywającego się z wnętrza mieszkania, wołała o pomoc i wymagała natychmiastowej ewakuacji.

 

Strażacy rozstawili drabinę mechaniczną i ewakuowali dziewczynę. Równocześnie ratownicy prowadzący rozpoznanie zauważyli, że dramat również rozgrywał się na tyłach kamienicy od strony podwórka, gdzie znaleźli dwóch mężczyzn. Jeden z nich mając odciętą drogę ucieczki z uwagi na palącą się klatkę schodową postanowił wyskoczyć z okno na zadaszenie nad wejściem do kamienicy. Drugi natomiast miał mniej szczęścia i uciekając przed gęstym dymem oraz temperaturą wyskoczył z okna na ziemię. Pierwszego ewakuowano przy użyciu drabiny przystawnej, drugi mężczyzna wymagał natychmiastowej pomocy medycznej, której udzielali mu strażacy w oczekiwaniu na Zespół Ratownictwa Medycznego.

Cały czas na miejsce pożaru były dysponowane kolejne siły i środki jednostek OSP z terenu gminy oraz druga drabina mechaniczna SCD-30 z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej z Grodziska Wlkp. w celu prowadzenia równoczesnych działań od strony ul. Mickiewicz i ul. Długiej.

Z terenu działań strażacy przekazali służbie zdrowia cztery osoby oraz ewakuowali trzy osobową rodzinę i trzy psy z mieszkania na pierwszym piętrze, osoby te nie wymagały hospitalizacji.

Niestety podczas prowadzonych działań na miejsce akcji dotarła smutna wiadomość o śmierci mężczyzny, który wyskoczył z okna kamienicy.

Dalsze działania strażaków polegały na rozstawieniu ogrzewanego namiotu pneumatycznego, w którym mogły schronić się ewakuowane osoby oraz było to miejsce odpoczynku dla strażaków pracujących rotacyjnie przy pożarze. Ponadto stworzono punkt napełniania butli powietrzem wykorzystując sprzęt jednostki OSP Bukowiec, gdzie napełniono i przygotowano do dalszych działań 60 butli.

Działania były utrudnione z uwagi na niską temperaturę powietrza oraz charakter zwartej zabudowy ul. Mickiewicza. Aby skutecznie zakończyć akcję gaśniczą strażacy wykonali liczne rozbiórki konstrukcji ścian, drewnianego stropu oraz konstrukcji dachu.

Tego dnia w działaniach udział brało 13 zastępów oraz 58 strażaków. Na miejsce przybyła również grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych na miejsce przybył biegły sądowy oraz grupa dochodzeniowa Policji w celu ustalenia przyczyny powstania pożaru.

Dzień po pożarze strażacy udali się ponownie na miejsce celem zabezpieczenia spalonej oraz rozebranej konstrukcji dachu. Na te potrzeby z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pozyskano plandeki.

 

To może Cię także zainteresować:
Ogromny sukces ZS nr 1 w Nowym Tomyślu
Pożar kotłowni w Chmielinku
Pożar zboża w przenośniku kubełkowym

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPPSP w Nowym Tomyślu / Opracowanie: kpt. Damian Żukrowski Zdjęcia: OSP KSRG Boruja Kościelna, kpt. Damian Żukrowski, mł. asp. Szymon Maciejewski

Komentarze