Sezon grzewczy trwa i płoną sadze w kominach

27.01.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #pożar   #sadza   #komin   #nowy tomyśl   

Statystyka pożarów sadzy w przewodach kominowych ciągle rośnie. Tylko w tym roku strażacy już czterokrotnie wyjeżdżali do gaszenia płonącej sadzy w przewodach kominowych. Spowodowane jest to brakiem systematycznego czyszczenia przewodów kominowych, opalanie niedosuszonym drewnem oraz stosowaniem niskiej jakości materiału opałowego. Dodatkowy wpływ na taką sytuację ma utrzymywanie niski temperatur w palenisku pieca.

 

Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmuje tylko niewielka jego powierzchnię, może być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadkach pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza. Taki stan jest wielkim zagrożeniem dla budynku i ich mieszkańców. W przypadku pożaru brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontrolo kominów może stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania prze firmę ubezpieczeniową. W tym roku sadza w kominach płonęła w Bolewicku, Strzyżewie, w Nowym Tomyślu przy ulicy Witosa i w ostatni poniedziałek, 21 stycznia br. w Przyłęku. 

W celu zapobiegania takim sytuacją w załączeniu przedstawiamy Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z trwającym sezonem grzewczym 2018/2019.To może Cię także zainteresować:
Chciał oczyścić komin metodą wypalania
Interwencja strażaków na terenie firmy w Lwówku
Wypadek w Opalenicy

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: nowytomysl.psp.wlkp.pl | foto: nowytomysl.psp.wlkp.pl

Komentarze