Rocznica wyzwolenia Nowego Tomyśla

29.01.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#pamięć   #historia   #hołd   #nowy tomyśl   

W środę, 27 stycznia na cmentarzu parafialnym w Nowym Tomyślu przy mogile pomordowanych nowotomyślan, przedstawiciele władz samorządowych powiatu nowotomyskiego upamiętnili tragiczne wydarzenia, jakie dokładnie 76. lat temu miały miejsce w mieście w trakcie jego wyzwalania.

 

Na cmentarzu oddano hołd bestialsko zamordowanym mieszkańcom przez hitlerowskich okupantów oraz okazano należytą cześć i pamięć wszystkim imiennym i bezimiennym żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o wyzwolenie ziemi nowotomyskiej. Po złożeniu wiązanki kwiatów wicestarosta nowotomyski Marcin Brambor oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Nowotomyskiego Renata Gruszka zapalili symboliczny znicz pamięci przy tablicy z nazwiskami ofiar, znajdującej się na budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu. 

26 stycznia 1945 roku, dzień przed wyzwoleniem Nowego Tomyśla z rąk niemieckich przez wojska radzieckie, dokonano zabójstwa 8 Polaków. Wojska SS, które wycofywały się z miasta wzięły 30 zakładników. Więźniowie zostali zamknięci w sali szkolnej znajdującej się na parterze budynku szkoły zawodowej. Niemcy wrzucili do sali granaty po czym dokonali egzekucji. Więźniowie podjęli próbę ucieczki. 8 Polaków straciło życie, liczni byli ranni. Zmarłych pochowano w zbiorowej mogile znajdującej się na cmentarzu parafialnym. 

27 stycznia 1946 r. na ścianie szkoły umieszczono tablicę z nazwiskami ofiar. 28 września 1976 r. powstała izba pamięci poświęcona okupacji hitlerowskiej. Sam budynek, którego dotyczy ta historia pochodzi z 2 połowy XIX wieku. Przez długi czas znajdowała się tutaj szkoła zawodowa. Od 2003 roku w budynku siedzibę ma Szkoła Muzyczna I stopnia.


To może Cię także zainteresować:
Pamiętali o bohaterach
Tragiczny pożar w centrum Nowego Tomyśla
Obchody 102. rocznicy Boju o Miedzichowo

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiatnowotomyski.pl / Krystian Dybek

Komentarze