Porozumienie Gmin i Powiatów

22.02.2021

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#porozumienie   #gmina   #powiat   #starosta   #powiat nowotomyski   

Po ogłoszeniu konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 dot. Funduszy europejskich na lata 2021-2027 – rozwój Województwa Wielkopolskiego autorstwa p. Marszałka Marka Woźniaka, w szczególności w zakresie Obszarów Strategicznej Interwencji, gdzie poza dotychczasowymi obszarami ZIT - Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej tworzy się dodatkowe Obszary Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych: Konińskiego Obszaru Funkcjonalnego, Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego, Pilskiego Obszaru Funkcjonalnego i Gnieźnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dodatkowo wskazuje miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze i obszary leżące w województwie wielkopolskim zagrożone trwałą marginalizacją lub powiększającego się dystansu społeczno-gospodarczego odbyło się spotkanie włodarzy gmin powiatów grodziskiego, nowotomyskiego i wolsztyńskiego oraz starostów tych powiatów.

 

Ustalono, że zachodnia granica województwa wielkopolskiego, stanowiąca otwarcie na województwo lubuskie i zachód Europy powinna być również ujęta w strategii województwa jako obszar wymagający interwencji. Powstająca dysproporcja np. w układzie komunikacyjnym w porównaniu do województwa lubuskiego, w szczególności w zakresie dróg wojewódzkich, ścieżek rowerowych oraz inwestycji w zakresie ochrony środowiska i usług może spowodować, że obszary te mogą wkrótce dołączyć do stref objętych marginalizacją. Ma na to wpływ również dynamiczny rozwój gmin należących do miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania, a kończących się na Buku i Stęszewie z drugiej strony. Z inicjatywy Burmistrza Zbąszynia - Tomasza Kurasińskiego podpisano porozumienie 14 gmin i trzech powiatów w sprawie konieczności utworzenia Zintegrowanych Obszarów Inwestycyjnych Zachodniej części Województwa Wielkopolskiego jako obszaru wymagającego interwencji. Co nas łączy? Autostrada Wolności i konieczność bezpośredniego, bezkolizyjnego skomunikowania tych powiatów, linia kolejowa Warszawa – Berlin i Zbąszyń - Wolsztyn – Grodzisk - Poznań, obszary Natury 2000, gdzie konieczne jest ograniczenie presji, inwestycje proekologiczne i bezpieczne dla środowiska nakłady w turystykę, łączy nas wreszcie Wielkopolska Dolina Kopalna stanowiąca główny rezerwuar wody pitnej. Łączy nas również wspólna tożsamość i historia na tle podziału administracyjnego kraju, który usankcjonował Sejm Wielki Ustawą z 2 października 1791 r. określając kształt krótko funkcjonującego do czasu II rozbioru Polski w 1793 r. Województwa Poznańskiego. Dlatego już wkrótce zwrócimy się do Marszałka, by utworzyć Zintegrowany Obszar Inwestycyjny Zachodniej części Województwa Wielkopolskiego i przewidzieć alokację środków RPO na ten cel. Takie działania podejmują nasi sąsiedzi np. samorządy Województwa Lubuskiego. Mamy nadzieję, że Marszałek dostrzeże nasze dotychczasowe starania i gospodarność i uwzględni również nasze potrzeby na programowanie do 2027r., szczególnie w momencie drastycznego obniżenia poziomu środków unijnych przeznaczonych dla Wielkopolski. 

Przedstawiciele Porozumienia

 

 

To może Cię także zainteresować:
Kryminalni zabezpieczyli kolejne narkotyki
Gmina Miedzichowo obchodziła rocznicę Święta Niepodległości
Wspólna inicjatywa

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: Przedstawiciele Porozumienia

Komentarze