"Konie i powozy – szlakiem Powstania Wielkopolskiego"

28.05.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#festyn   #historia   #edukacja   #koń   #powóz   #grudna   #miedzichowo   

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury, Sportu i Promocji sołectwa Grudna zorganizowało w sobotę, 18 maja imprezę edukacyjno – historyczną pt. „Konie i powozy – szlakiem Powstania Wielkopolskiego”. Tego dnia do Grudnej zawitało wielu miłośników koni, nie tylko z powiatu nowotomyskiego. Przybyli oni pięknymi bryczkami, powozami oraz przepięknie prezentujący się jeźdźcy w siodle.

 

Impreza odbywała się z przejazdem okolicami gdzie walczyli powstańcy wielkopolscy, którzy odbijali z rąk niemieckich każdy pędź ziemi. W połowie drogi jak już każdego roku odbył się postój z posiłkiem we wsi Błaki. 

Pochód powozów, bryczek, osiodłanych koni symbolizuje czasy końca I wojny światowej, kiedy to powstańcy zbrojnie zmagali się z niemieckim zaborcą i okupantem. Upamiętnia miejsca walk i przypomina młodym ludziom jak ich dziadowie i pradziadowie oddawali życie za swoją odzyskiwaną ojczyznę. 

Organizacja wydarzenia współfinansowana była przez powiat nowotomyski przy pomocy wójta gminy Miedzichowo, a także sponsorów. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło zatem przedstawicieli powiatowych władz samorządowych. Widowisko obejrzał starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, który objął tę imprezę patronatem.


To może Cię także zainteresować:
Wypadek w okolicach węzła drogowego w Bolewicku
Pożary lasu w Węgielni i Dąbrowie
W trakcie kontroli drogowej policja ujawniła narkotyki

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiatnowotomyski.pl

Komentarze