Będzie odbudowa zniszczonych jazów na rzece Obrze

09.06.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#rzeka   #dofinansowanie   #odbudowa   #jaz   #zbąszyń   

Z inicjatywy poseł Marty Kubiak oraz posła Jacka Kurzępy, 5 czerwca w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu odbyło się drugie spotkanie robocze dotyczące ujęcia w Planie Przeciwdziałania Skutkom Suszy obiektów piętrzących w Perzynach i Rybojadach oraz podjęcia skoordynowanych działań przywracających zdolności retencyjne na odcinku rzeki Obry, na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel i Zbąszyń.

 

Zgodnie z ustaleniami piątkowego spotkania, w ciągu najbliższych trzech lat, w ramach łączonego zadania przy wsparciu samorządów Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbuduje dwa zniszczone obiekty hydrotechniczne na rzece Obrze. Szacuje się, że dzięki inwestycjom uda się zgromadzić 10-12 mln m3 wody, dzięki zbąszyńskiej inwestycji dodatkowe 5 mln m3 wody uda się zatrzymać na terenie gmin Siedlec i Wolsztyn. 

Tylko na obszarze gmin Międzyrzecz, Pszczew, Trzciel, Zbąszyń na przestrzeni ostatnich 50 lat przepływy wody zmniejszyły się średnio na rzece Obrze o 30-40 proc. Średni ubytek wody w jeziorach położonych w zlewni tej rzeki wynosi od 1,0 do 1,5 m. Skutki suszy szczególnie widoczne są w przypadku Jeziora Zbąszyńskiego, będącego płytkim i rozległym zbiornikiem wody, w którym woda szybko się nagrzewa, w konsekwencji czego dochodzi do zakwitów sinic i zjawiska przyduchy, skutkujących również śnięciem ryb. 

Prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej i uzgodnienia zaplanowano na lata 2020 – 2021, prace budowlane zostały zaplanowane do 2022 roku. Ich szacowany koszt to 13,1 mln zł. Deklarowany wkład samorządów ma wynieść 1,5-2 mln zł.


To może Cię także zainteresować:
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zbąszyniu
5. Turniej Tenisa Ziemnego im. Stanisława Kluja
2 000 000 zł dla Gminy Nowy Tomyśl

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: serwis.zbaszyn.pl

Komentarze