70-lat Klubu Sportowego ATE Wicher Strzyżewo

20.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#sport   #jubileusz   #klub sportowy   #zbąszyń   

Klub Sportowy ATE Wicher Strzyżewo obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia działalności. Uroczyste obchody tego wydarzenia odbyły się w sobotę, 15 lipca br. na boisku piłkarskim w Strzyżewie. Wydarzenie było nie tylko okazją do złożenia życzeń piłkarzom Wichra, ale także wręczenia srebrnych odznak przyznanych przez Zarząd Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wyróżnieni zostali: Stanisław Kaczmarek, Jan Łata, Dariusz Kuberski oraz Jacek Michalski. Gratulujemy!

 

Historia Klubu Wicher Strzyżewo

Organizacje LZS-ów od zawsze krzewiły ideę sportu na wsi zrzeszając w swoich szeregach młodych ludzi zainteresowanych uprawianiem sportu. To tutaj poprzez wysiłek fizyczny i treningi – młodzież od dziesięcioleci uczy się odpowiedzialności, samodyscypliny i wytrwałości. Przezwycięża słabości, uczy się przegrywać i pracować w zespole. To nasi ojcowie, bracia, synowie a także wnuki poprzez pokolenia walczą o zwycięstwo w zawodach w imieniu nas – mieszkańców Strzyżewa i starają się reprezentować swoją wieś najlepiej jak potrafią. To im zawdzięczamy możliwość uczestniczenia jako kibice i widzowie w lokalnych meczach.

Obchodząc 60-lecie naszego klubu należy podkreślić, że tylko dzięki zaangażowaniu pasjonatów sportu, którzy przewinęli się przez 60-letnią historię klubu, możemy dziś razem z zawodnikami przeżywać porażki i zwycięstwa, choć oczywiście wolimy te ostatnie.

Głównymi inicjatorami założenia klubu sportowego w Strzyżewie byli panowie Józef Rura i Jan Kaczmarek a klub ze względu na swego ówczesnego strategicznego sponsora nazywał się „Wiklina Strzyżewo”. Zakład wiklina działający w Strzyżewie zapewniał głównie transport zawodnikom na mecze. W owych czasach szatnia i zaplecze boiskowe znajdowało się u pana Krystiansa. Po upadku zakładu zawodnicy czasami musieli jeździć na mecze rowerami, nierzadko we dwóch na jednym, nawet do Międzychodu.

Po włączeniu klubu w struktury Ludowych Zespołów Sportowych powstało kilka sekcji sportowych. Oprócz piłki nożnej do najbardziej prężnych należy zaliczyć:

- sekcję lekkoatletyki – w której trenowali Kazimierz Połomka i Kazimierz Konieczek,

- sekcję tenisa stołowego – w której wyróżniali się Zygmunt Kuberski, Tadeusz Mazur, Kryspin Nawotnik,

- sekcję kolarską – z czynnym udziałem Henryka Ganczarka i Zygmunta Kuberskiego.

W latach 70-tych zawodnicy klubu uczestniczyli w gminnych spartakiadach sportowych rywalizując w takich konkurencjach jak: szachy, warcaby, tenis stołowy, przeciąganie liny czy wyciskanie ciężarka.

W latach 80-tych, kiedy funkcję prezesa pełnił pan Laskowski, powstała istniejąca do dziś szatnia przy budowie której dużo potu wylali śp. Roman Stankowski oraz Stanisław Kaczmarek. W roku 1998, gdy prezesem klubu był Piotr Pawlik, dobudowano do szatni prysznice. Kolejnymi prezesami klubu byli: Bernard Trocholepszy, Piotr Kuberski, a także Bolesław Kluj, który wprowadził klub do (elitarnej) klasy A.

W 1989 roku rozpoczął działalność w klubie Joachim Walentowski, przez 15 lat z małymi przerwami pełnił w klubie funkcję trenera. Niestety Pan Walentowski nie doczekał się tak spokojnych czasów, gdy klub za prezesury pani Grażyny Połomki w 2004 roku, zmienił nazwę na ATE Wicher Strzyżewo pozyskując strategicznego sponsora, z którym związany jest do dzisiaj.

W 60-letniej historii do największych sukcesów wychowanków klubu można zaliczyć:

- rekord Polski LZS-ów Kazimierza Konieczka w biegu na 100 metrów,

- grę wychowanka klubu Jarosława Nawotnika, w lidze okręgowej w drużynie Budowlani Nowy Tomyśl,

- wygraną drużyny w rozgrywkach Pucharu Polski w roku 1996 z drużyną Orkana Chorzemin 3:2 na szczeblu okręgowym, w następnej rundzie do Strzyżewa przyjechała drużyna z III ligi, Promień Żary, która pewnie pokonała Naszą drużynę.

Obecnie prezesem klubu jest pan Jacek Michalski za kadencji którego wyremontowano płytę boiska i zamontowano piłkochwyty. W roku 2013 ze środków unijnych wyremontowano budynek szatni.

 

To może Cię także zainteresować:
Pamiętali o ofiarach Zsyłki na Sybir
Ciężarówka zjechała z pasa autostradowego
Pijany 17-latek bez uprawnień w VW Golfie

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: serwis.zbaszyn.pl / tekst: Paweł Nowak | foto: serwis.zbaszyn.pl

Komentarze