Czytanie zbliża

17.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biblioteka   #książka   #zbąszyń   

Zakończyła się kolejna, XVI akcja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. To największe święto w ramach trwającej od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

 

Od 5 do 9 czerwca, przez cały tydzień, odwiedzali Bibliotekę Publiczną z Zbąszyniu najmłodsi z „zerówek” z Przedszkola Samorządowego w Zbąszyniu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu, oraz przedszkolaki z Nądni, Łomnicy i Przyprostyni.

Akcja Głośnego Czytania Dzieciom po raz pierwszy zorganizowana została w roku 2001. Ambasadorzy kampanii zwracają szczególną uwagę, aby czytać dzieciom przynajmniej 20 minut codziennie. Głośne czytanie jest sposobem budowania bogatego zasobu słów i doskonalenia mowy. To sprawdzony sposób, aby dzieci w przyszłości umiały radzić sobie w życiu, potrafiły wskazać wzorce właściwego zachowania. U dziecka, któremu dużo się czyta, rozwija się wrażliwość moralna, wzmacnia się jego poczucie wartości. Wspólne czytanie buduje więź i zaufanie, poszerza wiedzę, pamięć, uczy myślenia. Głośne czytanie to dobry sposób, aby zapewnić dziecku lepszą przyszłość.

Tydzień Głośnego Czytania jest wydarzeniem, w którym uczestniczą znane i lubiane osoby ze społeczności lokalnej Zbąszynia. Zaproszeni goście czytają dzieciom wybrane bajki. W tym roku przedszkolakom czytali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, którzy uczęszczają do klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne. Bajki czytali: Oliwia Kantanista, Patryk Małachowski, Honorata Ratajczak, Hubert Nowakowski, Łukasz Łubkowski, Jagoda Piter, Zygalska Daniela i Marcelina Hełmińska. Najmłodsi wysłuchali bajek: „Lena – mała pani doktor”, „Basia i biblioteka”, a także opowieści o Muminkach, nietoperzach, Piaskowym Wilku i innych zwierzątkach. Uczniowie Liceum Garczyńskiego po każdej przeczytanej bajce rozmawiali z dziećmi o przygodach, jakie spotkały książkowych bohaterów. Nawiązali rozmowę z przedszkolakami o tym, dlaczego warto czytać książki. Chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Zachęcali najmłodszych do czytania i wypożyczania książek. Na pewno udało im się przekonać dzieci do tego, że biblioteka to miejsce, w którym mieści się wiele ciekawych książek. Są one źródłem wiedzy, wspierają rozwój intelektualny i psychiczny dziecka. Milusińskim podobały się opowieści naszych gości, z uwagą słuchały czytanych dla nich bajek. Wiedza, jaką przekazali przedszkolakom, na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Młodzież opowiedziała również o sobie, o swoich pasjach. O tym, czego uczą się w szkole, jakie przedmioty realizowane są w zakresie rozszerzonym i w jakich szkoleniach uczestniczą. Powiedzieli, dlaczego zdecydowali się na taki kierunek szkoły, jakim jest bezpieczeństwo publiczne, jakie plany z tym wiążą w przyszłości.

Bardzo dziękujemy młodzieży za przybycie i poświęcony czas. Za to, że zabrały dzieci w świat bajek i przygód.

Na pamiątkę spotkań w bibliotece przedszkolaki otrzymały naklejki z logo Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Koordynatorką akcji w zbąszyńskiej bibliotece była Katarzyna Tobys.

 

To może Cię także zainteresować:
Dziewięć milionów na inwestycje
Wspominano ofiary wprowadzenia stanu wojennego
#HourofCode w Zbąszyniu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: biblioteka.zbaszyn.pl / facebook.com/BibliotekaZbaszyn

Komentarze