Szlakiem Karola Wojtyły

13.06.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#sport   #kajak   #rzeka   #zbąszyń   

Gmina Zbąszyń i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji byli organizatorami XI Spływu Kajakowego Rzeką Obrą Szlakiem Karola Wojtyły. Dwudniowa impreza pod patronatem Burmistrza Zbąszynia odbyła się w dniach 10-11 czerwca.

 

W tegorocznym spływie wzięło udział 178 osób. W tym ogromnym przedsięwzięciu uczestniczyli miłośnicy kajakarskiej przygody pochodzący z różnych rejonów Polski.

Początek imprezy miał miejsce na terenie „Campingu przy Baszcie” w Zbąszyniu. Otwarcia spływu dokonali wiceburmistrz Zbąszynia Marek Orzechowski oraz Proboszcz Zbigniew Piotrowski, który wraz z księdzem z Kamerunu udzielili błogosławieństwa. Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Tomasz Szczechowicz postanowił wyróżnić najmłodszego i najstarszego uczestnika spływu. Przedstawicielką grupy małolatków okazała się Maja Bieżańska z Czerwieńska, natomiast najstarszym uczestnikiem wyprawy - Jerzy Wirski z Sulechowa. Specjalne wyróżnienie powędrowało także do Piotra Skrzypczaka, który jako jedyny przepłynął każdy z organizowanych zbąszyńskich spływów. W tym roku na uczestników czekały niespodzianki w postaci różnokolorowych koszulek, ufundowanych przez miejscową firmę krawiecką Aldony Hoffmann, która już po raz drugi z rodziną wzięła udział w wodnej wyprawie.

Następnie spływowicze przedostali się autobusami do Kopanicy. Tam nastąpiło pierwsze wodowanie. Tradycją stała się już gościnność sołtys Grójca Wielkiego, Jadwigi Hirt, która tym razem podejmowała gości nie w swoim ogrodzie, a tuż dalej, za mostem. Jak sama jednak przyznała nie był to jej pomysł i w przyszłym roku na pewno wróci do poprzedniej tradycji. Druga przerwa odbyła się w Nowej Wsi Zbąskiej. Koło Gospodyń Wiejskich po raz kolejny ugotowało pyszną zupę, którą wszyscy zajadali z apetytem. O przybyciu do Zbąszynia na uczestników czekał pyszny posiłek, przygotowany przez T.G. Sokół i młodzież z miejscowego klubu „Olimpus”.

Niedziela rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w warunkach polowych.

Ołtarz w kształcie kajaka znakomicie komponował się z pięknem otaczającej przyrody. Uczestnikami mszy byli nie tylko spływowicze, ale także pozostali mieszkańcy Zbąszynia. Po 10:00 załoga ruszyła w drogę przez Jezioro Błędno. Pierwszy postój miał miejsce przy Pomniku Papieża Jana Pawła II w Zbąszyniu. Tam, wspólnie z mieszkańcami, odmówiono modlitwę Anioł Pański. Przez okres całego zbąszyńskiego spływu nie zabrakło śpiewu i muzyki. Szymon Kwaśnik wraz z rodziną, który także aktywnie uczestniczy w spływie, tradycyjnie już zorganizował poczęstunek, podawany do kajaków wprost z pomostu. Druga, a zarazem ostatnia przerwa była zorganizowana w stanicy wodnej Józefa Przybyły w okolicach Strzyżewa. Dwudniowa wyprawa zakończyła się na plaży miejskiej w Trzcielu, skąd uczestnicy zostali odwiezieni do Zbąszynia.

Organizowane w przerwach spływu konkursy z nagrodami, wspólne śpiewanie oraz aktywny wypoczynek, pozwoliły oderwać się od codziennych obowiązków i w pełni się zrelaksować. Wydarzenie stanowiło doskonałą promocję naszego terenu, co obok uczczenia pamięci o Karolu Wojtyle i popularyzowaniu aktywnych form wypoczynku, było głównym celem spływu.

Jak co roku nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy zbąszyńskiego Stowarzyszenia WOPR. Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy, m.in. T.G. Sokół, WOPR Zbąszyń i UKS Olimpus.

 

To może Cię także zainteresować:
Program "Umiem pływać" w Nowym Tomyślu
Dziewięć milionów na inwestycje
Wspominano ofiary wprowadzenia stanu wojennego

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: serwis.zbaszyn.pl | foto: serwis.zbaszyn.pl

Komentarze